BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS »

07 May 2010

TEINE PÄEV ehk 4.mai 2010.a.

Juba poole päevaga kogunes suur hunnik muljeid ja kogemusi.
Päev algas kohe meeldetuletusega, et aeg on siin paindlik. Anthony ütles eelmisel õhtul, et läheme hommikul asju ajama kell 9.30, kuid tegelikult hakkasime liikuma aga umbes 10.30. Tegime tutvust Itaalia bürokraatiaga, mis on vägev. Selleks, et Itaalias üldse mingeid toiminguid teostada (nt. pangas tšekk rahaks vahetada), on vaja fiskaalkoodi. Selle saamiseks läksime vastavasse asutusse. Oma korda ukse taga oodates saime ühelt vanemalt itaalia proualt komplimendi oma heleda välimuse kohta (kusjuures naised teevad siin meile pidevalt komplimente) ning ühtlasi hoiatas ta meid ka itaalia poiste eest. Lisaks tuli erinevate inimestega juttu Eesti põllumajanduse peamistest artiklitest ning loomulikult ilmast Eestis - kas meil on kogu aeg lumi maas? Eesti on siinsetele inimestele üsna tundmatu koht. Mõnikord aitab kui mainida Lätit ja Leedut ning seda, et me liitusime Euroopa Liiduga 2003.aastal. Kohalikus linnavalitsuses oli Eesti aga täiesti tundamtu koht.
Loomulikult tekitas härral, kes meile fiskaalkoodi pidi vormistama, arusaamatust see, et minul oli isikut tõendavaks dokumendiks pass ning Annikal ID-kaart. Kui need on võrdsed dokumendid siis miks minul ei ole ID-kaarti? Kas Annikal ei ole passi? Rääkimata sellest, et Annika perekonnanimes on sellised tähed nagu Ü ja Õ. Fiskaalkoodid me siiski saime ning mingis mõttes tegi see meist nüüd siitsud.
Edasi tuli minna panka, et meid seal registreerida, et me saaksime oma igakuise tšeki, mis me toidu- ja isiklike kulude katteks saame, rahaks vahetada. Loomulikult saab seda teha vaid pangas, kus meie organisatsioonil on arve. Ühes selle panga kontoris miskipärast meiega ei tegeldud ning seetõttu läksime teise. Ka seal ei tahetud meiega tegeleda, sest neid on täna vähe tööl, kuna üks on puhkusel ja kaks tükki on haiged ja üleüldse ei tea ta täpselt, mida ja kuidas teha. Õnneks oli samal ajal pangas üks Anthony tuttav, kes meid ühe teise töötaja juurde juhatas, kes oli lahkesti nõus meiega tegelema, kuid selleks pidime me ootama umbes tund aega. Kui meie kord kätte jõudis, oli taaskord probleeme sellega, et ühel on pass ja teisel ID-kaart - miks ei ole ühesugused dokumendid. Lisaks nõudis kõvasti seletamist, et millises asutuses pass on välja antud ning miks Eestis ei anna passi välja politsei või kohalik omavalitsus. Annika puhul nõudsid taas natuke nuputamist Ü ja Õ ning kui me jõudsime ta eesnimeni siis tuli välja, et fiskaalkoodi dokumendil oli ta nimi valesti kirjutatud - Annika asemel oli Annija. Loomulikult ei saanud asja lõpuni viia ning tuli minna tagasi eelmisesse asutusse, kus aga selgus, et süsteemis saab viga parandada alles järgmisel päeval.
Omaette elamus oli panka sisenemine. See ei ole nii, et avad ukse ja astud sisse. Tavapärasest uksest saavad sisse ratastooliga inimesed ja panga enda töötajad. Teiste jaoks on mõeldud põhimõtteliselt kosmoselaevad. Tuleb vajutada nupule, avaneb klaasist silindri uks, sisened silindrisse, uks sulgub ja seejärel avaneb teine silindri uks ning siis alles oled pangas. Tavaliselt on selliseid silindersissepääse kaks.

                          Annika tehtud pilt panga silinderuksest.

Kui rääkida veel huvitavatest asjadest Sitsiilias siis selleks on kindlasti veemajandus. Veega on lood nii, et korrusmaja pööningul on igal korteril omad veepaagid. Meie korteril on kaks 700-liitrist veepaaki ning kolm natuke väiksemat. Vett paakidesse tuuakse esmaspäeviti. Paakidel on veel mingid kraanid, mida tuleb kinni-lahti keerata kui ühtedes paakides saab vesi otsa ja teistes on aga see süsteem jäi meile esialgu natuke segaseks ning eks me saame seda praktikas kunagi kogeda kui korteris kraanist vett ei tule.

               Annika tehtud pilt pööningul asuvatest veepaakidest.

Lõuna ajal tegime tutvust itaalia kokakunstiga. Nimelt see itaalia noormes, kes meiega koos elab, Anthony, on väga hea kokk. Saime näpunäited pasta tegemise kohta. Pastat tuleb keeta täpselt nii palju kui pakil kirjas on, isegi kui nad meie mõistes jäävad natuke kõvaks, sest pasta küpseb veel edasi 3-4 minutit peale keetmist. Seekord tehti tuunikalapastat. Pannile pandi oliiviõli ja küüslaugupulbrit. Oodata kuni küüslauk läheb pruunikaks. Seejärel lisada tomatipasta tomatitega, kus tomatid on eelnevalt pooleks tehtud. Pannil olles pigistada poolikud tomatid tühjaks. Tuunikalalt valada ära õli ning lisada pannile. Natuke soola. Pool teelusikat suhkrut. Riivitud sidrunikoort. Peterselli.  Väga maitsev oli!
Kuna pasta tundus juba enne valmimist maitsev, tekkis meil Annikaga kohe küsimus seoses toidu juurdevõtmisega, kuna olime lugenud raamatust "Minu Itaalia", et see on ebaviisakas. Saime teada, et Sitsiilias see ei kehti, sest siin näidatakse toidu pakkumisega külalislahkust ning juurde võtta võib julgelt. Selle vestluse käigus saime ka teada, et lõuna ja põhja Itaalia on väga erinevad ning piir läheb Roomast. Näiteks põhjas on kombeks elada väikeses linnas, kuid käia tööl lähimas suuremas linnas. Lõunas aga töötatakse ja elatakse valdavalt samas linnas.
Kui rääkida veel itaalia köögist siis kohvi hoiavad näiteks külmas. Valavad pakist säilituskarpi ja panevad külma.
Annikaga tekkisid meil küsimused ka seoses siinse prügimajandusega, sest prügi on igal pool ja palju ning üldpilt on võrdlemisi räpane. Selgus, et mõnda aega tagasi läks prügimajandus riigilt erakätesse ning seetõttu hinnad tõusid. Elanikud ei ole aga kõrge hinnaga nõus ning boikoteerivad ühiselt selle vastu ehk siis lihtsalt ei maksa prügiarveid. See aga tähendab seda, et näiteks Mussomelis, mis on elanike poolest tiba suurem kui Haapsalu (siin on umbes 12000 elanikku), on vaid üks prügiauto. Lisaks on prügimajandus tihedalt seotud maffiaga, kuna see on inimestele eluks hädavajalik.
Hetkel valmistutakse Mussomelis mai lõpus toimuvateks valimisteks. Itaalias ei toimu kohalikud valimised kõikjal üheaegselt. Mussomelis on valimised nüüd tulemas, sest eelmine linnapea läks pensionile. Lisaks kohalikele valimistele on Itaalias veel maakondlikud valimised, regionaalsed valimised (nt. Sitsiilia on üks regioon), riikilikud valimised ja europarlamendi valimised.

3 comments:

kanzap said...

Tere laps!Tore lugemine,rääkisime täna Merkul sellest ja kommenteerisime.Mina vist olen esimene kirjutama.Lisa ometi tihedamini miskit.

jane said...

hei Piret!
mida kõike sa seal olles juba õppinud oled, väga põnev. tuult tiibadesse ja sooja vett :)
mõtleme sinule!

Anonymous said...

no tere kallike, nii kurb ja tühi kõik ilma sinuta. Isegi klassiekskursioon pole sama. Et sind mitte petta lähen kaisaga ja seekord rootsi. Kahju et mitte sinuga . Sinu näotu sõnum laupäev oli ka kohatu olin kodus lihtsalt. Oleks sul tore ja suhtleme veel
eevi